2000 State Tournament
The 2000 WFCA State Tournament was held on April 14-15
at UW-Oshkosh. Students from 79 schools were entered.

Large Schools

  1. Oshkosh West, 316
  2. Appleton East, 311
  3. Marquette, 273
  4. Hartford, 265
  5. Sheboygan North, 259
  6. Milwaukee HS of the Arts, 246
  7. Brookfield East, 238
  8. Hortonville, 237
  9. Cedarburg, 235
  10. DeForest, 229

Small Schools

  1. Algoma, 263
  2. Durand, 262
  3. St. Lawrence Seminary, 208
  4. Blackhawk, 158
  5. Albany, 153
  6. Kettle Moraine Lutheran, 141
  7. New Glarus, 117
  8. St. Joan Antida, 94

Category 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
Demonstration
Max Serroogy, Algoma Bryan Pascal, Muskego Lincoln Albrecht, Kettle Moraine Luth. Cathy Wilinski, Pulaski Stacy Johnsrud, Algoma  
Extemp
Ted Kolberg, Marquette John Larson, New London Lisa Valenti-Hein, Appleton West Adam Grandy, Appleton West Greg Phillips, Cedarburg Chad Friese, Sheboygan South
Farrago
Katie Boots, Hortonville Matthew Schaefer, Marquette Erin Biglow, Oshkosh West Michelle Oglesby, Milwaukee Tech Cassie Willer, Appleton East Ed Faulkner, Appleton Christian
Four Minute
Speech
Tessa Bysong, Durand Troy Vosseller, Marquette Stephanie Horst, Hartford Katrina McCann, Appleton East Tara Novak, Algoma Ashley Widzinski, Oshkosh West
Group
Discussion
Kevin Johnson,
Sheboygan North
Eric Hacker,
New London
Paul Seymour,
Sheboygan North
Laura Stanczyk,
Muskego
Chris Reitz, Muskego Bryan Gilmore, Marquette
Group Interp.
Wolf, Talford, Bauer, Owens, Foos, Durand Flanders, Winkowski, Weiterman, West Bend West Matze, Himmler, Stecker, Oshkosh West Pier, Pabst, Silverstein, Milwaukee HS of the Arts Dickens, Reinhardt, Marshal, Wagner,
Waunakee
Stolp, Meeko, Bauer, Haring,
Milwaukee HS of the Arts
Impromptu
Jarrod Smith,
Cedarburg
John Blomberg,
Waupaca
Kelly Schlinder, Muskego Jenny Immich,
Plymouth
Jeremy Hoffman,
Hortonville
Curt Huibregtse,
Sheboygan North
Interpretation
of Poetry
Allison Tritt,
Winneconne
Megan Engeseth,
DeForest
Casey Krona,
Menomonie
Kate Schlosser,
Durand
Erin Karner,
Hortonville
Kyeeshia Malone,
Madison UHS
Interpretation
of Prose
Marci Brenner,
Durand
Mali Gupta,
Divine Savior Holy Angels
Joel Siepel,
Durand
Erik Neave,
Sheboygan North
Joseph Witkowski,
Milwaukee HS of the Arts
Katie Mueller,
Plymouth
Lincoln-Douglas
Debate
Tim Romanowich, Marquette Courtney Clement,
Appleton West
Bill Batterman,
West Bend East
Russ Rueden,
Appleton West
Jessica Jankewicz,
Appleton East
Ian Hoch, Marquette
Moments in
History
Caroline Neilsen,
Oshkosh West
Margaret Elvekrog,
Waunakee
Meghan Halter, Oshkosh West Erin Harvey, DeForest Axel Prinz, St. Lawrence Jayme Joers, Milwaukee HS of the Arts
Oral Interp.
of Literature
Melanie Wick, Sheboygan North Nick Robarge, Appleton East Beth Kinderman,
Eau Claire North
Azure Adler, Eau Claire Memorial Wendy Hankey,
Waupaca
Lindsay Schneider,
Waupaca
Original
Oratory
Marc Mescher,
Marquette
Nicole Ogrodzinski,
Muskego
Lindsay Compton,
Cedarburg
Todd Beattie,
Brookfield East
Danielle Derks,
Appleton East
Carrie Rohm, Hortonville
Play
Acting
Jerry Baleetriger, Alex DenHolm,
Appleton East
Chris Klundt, Adam Klann, Brendan Coffey,
Marquette
Meara Levezow, Ben Griessmeyer,
Sheboygan North
Brandon Lim, Lauren Pabst, Sonya Edwards, Milwaukee HS of the Arts Eric Nevil, Sam Andrews, Waupaca Caroline Panske, Josh Stowe, Oshkosh West
Public
Address
Bobby Meixner, Durand Kevin Collins, Marquette Elizabeth Johnson, Waunakee Kirt Graves, Sheboygan North Joshua Steger, St. Lawrence Megan Bauer, Durand
Radio
Speaking
Kelsey Ebben, West Bend East Dan Pfeifer, Brookfield Central Melisa Lambrecht, Oshkosh West Jesse Ehlan, Pulaski Bob Probst, Appleton West David Parker, Pulaski
Solo
Humorous
Brianna Rockey, Brookfield East Frank Korf, Waupaca Andrew Eckert, New Glarus Jason Merkel, Fort Atkinson Blake Townsend, Appleton East Mike Olson, Waupaca
Solo Serious Acting
Roseanne Clark, Milwaukee
HS of the Arts
Hilary Elisberg, Appleton East Cortlen Yarbrough, Appleton East Sheena Krebs, Black Hawk Kathleen Schild, Sheboygan South Ana Peterson, Menomonie
Special
Occasion
Stephanie Jochman, Sheboygan North Jana Kraschnewski, Burlington Cassandra Stratton,
Hortonville
Whitney Volker,
DeForest
Jolene Heofs,
Hartford
Jeremy Doughty,
Hortonville
Storytelling
Adam McAleavey,
Hartford
Tyler Richter,
St. Lawrence
Elvis D'Souza, St. Lawrence Kim Plude,
Oshkosh West
Bethany Weinert,
Brookfield East
Cho Lor,
Oshkosh West
Student
Congress
Outstanding
Speakers
Senate:
Greg Phillips, Cedarburg