1999 State Tournament
The 1998 WFCA State Tournament was held on April 16-17
at UW-Oshkosh. 1149 students from 77 schools were entered.

Large Schools

  1. Appleton East (324)
  2. Marquette University H.S. (295)
  3. Oshkosh West (288)
  4. Milwaukee HS of the Arts (271)
  5. Hartford (252)
  6. Cedarburg (235)
  7. Menomonee (217)
  8. Sheboygan North (212)
  9. Hortonville (208)
  10. Burlington (206)

Small Schools

  1. Algoma (239)
  2. Durand (235)
  3. St. Lawrence Seminary (200)
  4. Winneconne (187)
  5. Albany (172)
  6. St. Joan Antida (121)
  7. Blackhawk (105)
    Bloomer (105)
  8. New Glarus (104)



Category 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
Demonstration
Bradley Harney
Mil. Sc. of Arts
Bobby Meixner
Durand
Micaelin Freeman, Albany Jenny Doty
Waunakee
Sarah Waterman, Chipawau Dan Merry
Harford
Extemp
Jacob Rabas
Algoma
Tony Tagliavia
Marquette
Joel Urmanski
Sussex Hamilton
Thea Textor
Sheboygan S.
Adam Grandy
Appleton W.
Jeff Billings
Sheboygan S
Farrago
Cassie Willer
Appleton East
Marie-Claire Chaudoir,
Oshkosh West
Mary Hortman
St. Joan Antida
Alissa Kuster
Whitewater
Nicole Thums
Omro
Kate Krepel
Mil. Sc. of Arts
Four Minute
Speech
Kayla Sabelko
Durand
Michelle Shapiro
DeForest
Monika Mihlbauer
Rufus King
Terra Koslowski
Oshkosh W.
Ed Falkner, Jr.
Appleton Christ.
Davey Krill
Hartford
Group Discussion
Lenny Hanson
Marquette
Al DeWitt
Oshkosh West
Laura Stanczyk
Muskego
Bryan Gilmore
Marquette
Kevin Johnson
Sheboygan N.
Stephen Bushman
Plymouth
Group Interp.
Joe Luehring, Jessica Pabst, Sonya Edwards, Tyler Jenich, Lindsay Pier
Mil. Sc. of Arts
Kurt Brunner, Chuck Sanchez, David Fellenz, Emiliano Diaz, Justin Eaton
St. Lawrence
Mike Dungar, Dan Spakowicz, Tammy Backus
Oshkosh West
Erika Stickney, Elizabeth Staudt, Holly Adams
Delavan-Darien
Mandy Heling, Kari Hoffman, Jessica Schroeder, Katie Bartholo-mew, Jenni White
Shawano
Cari Aschauer, Dusty Burge, Andy Klink, Travis Splan, Becky Turk
Burlington
Interp. of Poetry
Ellen Beschta
Appleton East
Anna Haase
Winneconne
Julia Gilling
D.C. Everest
Casey Kroma
Menomonee
Russell Lilley
Sheboygan North
Keziah Robinson
Mil. Sc. of Arts
Interp. of
Prose
Taylor Pipes
Elkhorn
Courtland Yarborough
Appleton East
Hillary Ellisberg
Appleton East
Jazzmon Hughes
Marquette
Mary Twentlon
Waukesha Catholic Mem.
Brent Barkhaus
Bonduel
Impromptu
Greg Phillips
Cedarburg
Rachel Peterman Kettle Mor. Luth Matt Blake
Ripon
Jane Kraschnewski
Burlington
Monica Witkowski
Divine Savior
 
Lincoln-
Douglas
Bill Battermann
West Bend East
Ian Hoch
Marquette
Tim Romanowich
Marquette
Courtney Clement
Appleton West
Charlie Hoehnen
West Bend East
Curt Hubnegste
Shebogyan North
Moments in
History
Christine Lagoria
Oshkosh West
Kendra Jorandby
Menomonee
Chris Miller
Hartford
Caroline Neilsen
Oshkosh West
Jayme Joers
Mil. Sc. of Arts
Sara Rybarczyk
Burlington
Oral Interp.
of Literature
Paul Miller
Appleton East
Melanie Wick
Sheboygan N.
Wendy Hankey
Waupaca
Lindsay Olson
Appleton East
Megan Engeseth
DeForest
Kirstin Kuchler
Sheboygan N.
Original
Oratory
Michelle Lyons
Eau Claire Regis
Andrew Welhouse
St. Lawrence
Mike Suomi
Hortonville
Marc Mescher
Marquette
Elizabeth Wautlet
Algoma
Sarah Duane
Shebogyan North
Play
Acting
Erin Etheridge
Kelly Kiorpes
DeForest
Veronica Heffron
Jerry Balistrari
Appleton East
Peter Warning
Shantell Brayton
Oshkosh West
Megan Schultz
Claire Schmidt
Cedarburg
Bridgid Titley
Alicia Rice
Appleton East
Adam Erdmann
Ben Herman
Cari Schmidt
Evansville
Radio
Speaking
Kristen Schueerman
Appleton East
Andrew Booher
Appleton East
Kelsey Ebben
West Bend East
Sara Eggert
Algoma
Matthew Schaefer
Marquette
Dan Pfeifer
Brookfield Central
Public
Address
Kevin Collins
Marquette
Renee Dombrowski
Bonduel
Steven Nackers
Pulaski
JoAnna Hix
Eau Claire North
Tara Maus
New London
Ashley Timmerman
Wis. Lutheran
Solo
Humorous
Thomas Kilgore
Marquette
Brynn Llewellyn
Appleton East
Katie McDewitt
Marion
Earl Kavanaugh
Appleton East
Blake Townsend
Appleton East
Lisa Blau
Cedarburg
Solo Serious Acting
Katie Grasley
Winneconne
Sarah Monson
Appleton East
Lillie Williams
Mil. Sc. of Arts
Christine Bielke
Brookfield East
Roseanne Clark
Mil. Sc. of Arts
Jerrod Smith
Cedarburg
Special
Occasion
Lori Bysong
Durand
Erin Harvey
DeForest
David Glisch
Rufus King
Tanisa Johnson
Rufus King
Amy Vandermeuse
Hartford
Aile Salo
Pulaski
Storytelling
Joyana Jacoby
Pacelli
Dustin Mallak
Burlington
Alex Denholm
Appleton East
Christina Pelzer
Brookfield East
Sara Bauer
Menomonee
Kim Plude
Oshkosh West
Student
Congress
Outstanding
Speakers
Senate:
Tony Tagliavia
Marquette
House 1: House 2: House 3: Novice:
Thomas Kilgore
Marquette